FaceID na iPhone X prolomen!(?)

faceID

Je FaceID na iPhone X skutečně prolomen? Pokouší se o to mnoho lidí i firem. Někde jsou jejich pokusy spíše pokus o vtip, někdy jsou pokusy o prolomení prováděny skutečně seriózně. Ale firma zabývající se kybernetickou bezpečností, šla ještě dále. Vytvořila speciální 3D masku skutečné osoby a iPhone X skutečně odemkli! Jedná se o prolomení bezpečnosti? Nebo to nelze brát úplně vážně?

Vytvoření masky stálo pouze 150 dolarů, ale vyžadovalo čas a přístup k podrobnému snímání obrysů tváře skutečného člověka. Celkem tato činnost zabrala mnoho hodin práce. Vědci tvrdí, že většina modelu byla vyrobena pomocí 3D tiskárny, zatímco jiné prvky, jako je pleť a nos, byly vyrobeny ručně.

Apple říká, že systém Face ID obsahuje obranu proti takovým biometrickým útokům, ačkoli nezaručuje neomylnost jakýmikoli prostředky. Zde je relevantní citace:

Neuronová síť, je připravena k odhalení a odolání spoofingu, chrání před pokusy o odemknutí telefonu pomocí fotografií nebo masky.

Myslím, že pro běžného smrtelníka je identifikace pomocí FaceID více jak bezpečná, neumím si představit, že by někdo bez vašeho vědomí dokázal vytvořit takto náročnou masku a že by se mu to vyplatilo. Ovšem jiná věc je například odemknout tímto způsobem telefon třeba prezidenta, nebo ředitele banky. Ale to vše jsou jen spekulace. Při výrobě této masky bylo potřeba aktivní spolupráce osoby, o kterou se jednalo.

Společnost Apple může těchto poznatků využít a vytvořit ještě bezpečnější algoritmus pro identifikaci tváře v následujících aktualizacích softwaru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *